Priser

priser

Hos os i Din Fysioterapi Vissenbjerg kan du komme i behandling/genoptræning på 2 måder. Enten med en henvisning fra læge eller uden henvisning.
Prislisten bliver justeret to gange om året: 1. april og 1. oktober efter Den Offentlige Sygesikrings prisindeks.

Behandling MED henvisning

Hvis du har en henvisning fra lægen kan du få tilskud fra den offentlige sygesikring.

Det er også muligt at få tilskud fra “Sygeforsikringen Danmark”. 

Vederlagsfri Fysioterapi 

Hvis du er berettiget til Vederlagsfri Fysioterapi, så skal du være opmærksom på, at vi på nuværende tidspunkt har op til 26 ugers ventetid. 

Hjemmebehandling

Der kan være ventetid til behandling og/eller træning i eget hjem. Kontakt klinikken for uddybende information.  

Vi har enkelte fysioterapeuter, der udelukkende arbejder udenfor sygesikringen, og dermed kan du ikke få tilskud fra Den Offentlige Sygesikring, selvom du har henvisning fra lægen, hvis du får behandling hos disse fysioterapeuter.

Behandling UDEN henvisning

Har du ikke en henvisning fra din egen læge, kan du også komme i behandling hos os. Uden henvisning er der dog ikke tilskud fra Den Offentlige Sygesikring, hvilket betyder at der er fuld egenbetaling. Se priser nedenfor.
Vi har, som beskrevet ovenfor, flere tilbud og fysioterapeuter som udelukkende kører uden henvisning.
Der er også mulighed for tilskud fra “Sygeforsikringen Danmark”, hvis du får behandling eller træning uden henvisning.

Tilskud fra “Sygeforsikringen danmark”

Hos Din Fysioterapi Vissenbjerg kan du, hvis du er medlem, få tilskud fra Sygeforsikringen “danmark” til fysioterapeutiske behandlinger og holdtræning. Du kan læse mere om “danmark’s” takster til fysioterapi her. Du behøver ikke lægehenvisning, for at få tilskud fra Sygeforsikringen “danmark”.
Sygeforsikringen danmark giver kun tilskud til holdtræning, hvis følgende kriterier er opfyldt:

  • Der er indikation for fysioterapi – vurderet på baggrund af den fysioterapeutiske undersøgelse
  • Der er et behandlingsmæssigt sigte – symptomer eller funktionsnedsættelser der hæmmer patienten
  • Behandlingen består af fysioterapeutiske ydelser defineret i overenskomstens ydelsesbeskrivelser (SKS-koder)
  • Behandlingen er dokumenteret i journalen

Helbredskort/Medicinkort

Har du et helbredskort, så betaler din kommune en %-del af din behandling (dog max 85 %).

Prisliste

Priser med henvisning

Ydelse:

Pris:

Tilskud fra "Danmark":

Første konsultation307,58133,00
Normal behandling195,5788,00
Kort behandling130,3959,00
Holdtræning pr. gang130,3956,00
Opfølgende træningsterapi65,2028,00
Udeblivelse/for sent afbud322,190,00

Priser uden henvisning

Ydelse:

Pris:

Tilskud fra "Danmark":

Første konsultation506,72133,00
Normal behandling322,1988,00
Kort behandling214,8159,00
Holdtræning pr. gang95,00 - 150,0056,00
Opfølgende træningsterapi107,4230,00
GynObs - 1. konsultation690,00133,00
GynObs - opfølgende konsultation470,0088,00
Pædiatrisk Fysioterapi 1.kons580,000,00
Pædiatrisk Fysioterapi opfølgning350,000,00
Udvidet Rygundersøgelse - 1. konsultation650,00133,00
Udvidet Rygundersøgelse - opfølgning 450,0088,00
Bindvævsbehandling - 1. konsultation500,00133,00
Bindevævsbehandling - normal behandling 400,0088,00
Såler incl. tilpasning64988,00 - 133,00
Udeblivelse322,190,00

Øvrige priser

Ydelse:

Pris:

Tilskud fra "Danmark":

Akupunktur i.f.m. beh.99,000,00
Kinesiotape i.f.m. beh.50,00-100,000,00
K-Laser i.f.m. beh.125,000,00
Massage 30 min.350,000,00
Massage 45 min. 500,000,00
Massage 60 min.600,000,00
Gravidmassage 30 min.350,000,00
Gravidmassage 45 min.500,000,00
Gravidmassage 60 min.600,000,00
Alle konsultationer er inkl. af- og påklædning, journalføring samt betaling.
Afbud skal ske senest dagen før eller på dagen inden kl. 9.00.